Międzynarodowa konferencja naukowa on line Ratowo nad Wkrą, 5 grudnia br.: Rokoko w Europie Środkowo-Wschodniej
Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo oraz Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego organizuje 5 grudnia międzynarodową konferencję on line, poświęconą różnym aspektom sztuki okresu rokoko w Europie Środkowo-Wschodniej. Wezmą w niej udział historycy sztuki, reprezentujący wiodące uniwersytetu w Polsce jak również przedstawiciele zagranicznych ośrodków naukowych z Niemiec, Słowacji i Czech.
Kościół pw. św. Antoniego w Ratowie, to unikatowy w skali całego kraju zabytek reprezentujący okres rokoko, w trakcie badań przeprowadzonych przez historyków sztuki zwieńczonych zeszłoroczną ogólnopolską konferencją naukową, potwierdzono też, że rozwiązania plastyczne zastosowane w wystroju wnętrza ratowskiej świątyni są zaczerpnięte bezpośrednio z rycin augsburskich mistrzów tworzących w XVIII w., co świadczy o przenikaniu się wzorców artystycznych oraz wspólnym dziedzictwie kulturowym mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej.
Właśnie popularność owych rycin jak również innych wspólnych rozwiązań, architektonicznych i plastycznych w II połowie XVIII w. w kręgu kulturowym Europy Centralnej i Środkowej stały się inspiracją do zorganizowania w tym roku międzynarodowej konferencji naukowej, podczas której zostaną omówione źródła, drogi recepcji jak również reprezentatywne zjawiska oraz różnice sztuce sakralnej i świeckiej okresu rokoko.
W konferencji wezmą udział pracownicy naukowi wiodących ośrodków naukowych
w Polsce (Uniwersytet Warszawski, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) jak również przedstawiciele środowisk naukowych z Europy Środkowej-Wschodniej (Uniwersytet w Greifsweldzie, Berlinie, Poczdamie, Brnie, Bratysławie). Konferencja będzie również transmitowana na żywo w mediach społecznościowych na stronie stowarzyszenia Ratujmy Ratowo (facebook.com/ Ratujmy Ratowo), początek obrad, 5 grudnia, godz. 10.00.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Piotr Libera, biskup płocki oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który osobiście weźmie udział w konferencji.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Odkrywamy wspólne dziedzictwo inspirowane rokokowymi rycinami Ignaza Carla Junca”.