Sanktuarium w Ratowie zaprasza na IX Dni Świętego Antoniego

10 czerwca 2019 08:38Komentowanie nie jest możliweViews: 104

1 2019 widok od zachodu  — kopia

Zdjęcie z archiwum Sanktuarium w Ratowie

Dni Świętego Antoniego organizowane są przez sanktuarium w Ratowie od dziewięciu lat. Poza najważniejszymi uroczystościami odpustowymi ku czci Patrona, w programie przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu, koncerty, żywe lekcje historii. Dni zakończą Ratowskie Spotkania Patriotyczne, wraz z plenerowym widowiskiem historycznym „Ratowo 1920”.

Dni św. Antoniego rozpoczną się w środę 12 czerwca o godz. 18.00 uroczystymi nieszporami.

W czwartek 13 czerwca o godz. 12.00 zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Roman Marcinkowski. Zarówno po nieszporach, jak i po sumie tradycyjnie nastąpi poświęcenie lilii i chlebków św. Antoniego.

Na sobotę 15 czerwca na godz. 16.30 zaplanowano uroczystą mszę św. dziękczynną pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery za ukończenie renowacji zespołu klasztornego, bezpośrednio po której nastąpi poświęcenie otworzonego po remoncie skrzydła Ostoi św. Antoniego. Na zakończenie uroczystości, o godz. 18.00 spadkobiercy tradycji 2 Szwadronu Mławskiego 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich zaprezentują pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w 100-lecie utworzenia szwadronu w powiecie mławskim.

W niedzielę 16 czerwca odbędą się IX Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Uroczystości zainaugurowane zostaną o godz. 12.00 mszą św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem rektora sanktuarium ks. Bogdana Pawłowskiego. Na godzinę 13.00 zaplanowano koncert „Białe róże”, w wykonaniu Chóru Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach pod dyrekcją Sławomira Trochonowicza. O godz. 14.00 zaprezentowane zostaną pokazy musztry i wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu członków stowarzyszenia Krechowiacy oraz jeźdźców ze stajni Tarpan. Natomiast na godzinę 15.00 przewidziano główną atrakcję pikniku, potyczkę kawaleryjską – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Dni św. Antoniego współfinansowane są ze środków samorządu województwa mazowieckiego i powiatu mławskiego. Renowacja Zespołu klasztornego w Ratowie została przeprowadzona dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WM na lata 2014–2020.

Dni św. Antoniego to szczególny czas modlitwy, czerpania z łask Bożych za wstawiennictwem Patrona, ale również rodzinnego odpoczynku, zatopienia się w historię. W tym roku dodatkowo świętować będziemy 100-lecie utworzenia w powiecie mławskim 2 Szwadronu 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz zaprosimy odwiedzających do odnowionej części zespołu klasztornego – zaprasza ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie
08 06 plakat DNI ŚW. ANTONIEGO 2019