IV Niedziela Wielkanocna, 12 maja 2019 – komentarz do Ewangelii

11 maja 2019 18:13Komentowanie nie jest możliweViews: 281

dobry pasterz„Jezus powiedział: «Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy»” (J 10, 27-30).

„Daj Boże, abym się wyrwał z tej niewoli!”
Mark Twain

Wyrwani

Grzech rodzi śmierć. Jezus uczynił wszystko, aby nas wyrwać z tej śmierci. Świat mówi, że czego nie wyrwiesz siłą, tego nie będziesz miał. Jezus nie wyrwał nas siłą, ale miłością. On poniżył oszusta i wyrwał nas z ręki mocarza (por. Ps. 71). Miłość okazała się mocniejsza od śmierci. Jezus wyrwał ze śmierci każdego z nas i uczynił nas wolnymi. Jesteśmy wyrwani… Dlatego naszym drugim imieniem jest WYRWANY!

Drugie imię

Przez wiele lat dla „Posłańca MB Saletyńskiej” robiłem reportaże i wywiady z ludźmi WYRWANYMI. Rafała Bóg wyrwał z piekła hazardu i narkotyków. Marek został wyrwany z katowickich kanałów, gdzie wiódł życie bezdomnego, zaczął już sięgać po denaturat. Po ludzku już dawno powinien nie żyć, a on żyje. Ożenił się, został ojcem, mieszka w piętrowym domu, jeździ samochodem… Anna była prostytutką. Bóg przyszedł do niej i z „przeklętej ziemi” wyrwał ją jak drzewo z korzeniami i przesadził do nowej ziemi, w której wydaje piękne owoce: mąż, dzieci, służba…  Marta przez długie lata nienawidziła ojca. Sądziła i oskarżała go za całe zło w swoim życiu. Bóg uczynił cud! Wyrwał ją z tej nienawiści. Dziś są pojednani…

Wdzięczność

Bóg niegdyś lud niewolników wyrwał z Egiptu, dziś wyrywa nas z naszego Egiptu! Dzisiejsza Ewangelia przychodzi do mnie, aby mi przypomnieć z czego ja zostałem wyrwany i co było moim Egiptem.

Cieszmy się i radujmy, że Jezus – Dobry Pasterz okazał nam swoją miłość. Bądźmy wdzięczni Panu, że nas wyrwał z niewoli pieniądza, z nienawiści, gniewu, różnych nałogów i uzależnień, podwójnego życia.

Różnie może się zdarzyć w naszym życiu. Możemy ponownie znaleźć się w duchowym Egipcie, dlatego pamiętajmy, że Jezus „wydał samego siebie za nasze grzechy, aby wyrwać nas z obecnego złego świata” (Ga 1, 4).

Kiedy Bóg wchodzi w nasze życie, to diabeł czyni wszystko, aby nas wyrwać z rąk Boga. Ale jest dla nas obietnica: „Nikt nie wyrwie ich z mojej ręki”, „I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca”.

Słuchanie

Jezus mówi, że owce słuchają Jego głosu. Ale czy wszystkie? Wydaje się, że najbardziej te, które się źle mają, a te, którym się wydaje, że mają się dobrze, to raczej słuchają innych pasterzy.

Kiedy słuchamy Słowa, wtedy diabeł nie ma do nas dostępu, chociaż próbuje wyrwać z nas Słowo. Jeśli Słowo nosimy w sobie, jeśli bronimy go w naszym życiu, to wtedy ono się odwzajemnia, będzie bronić nas, będzie jak tarcza przechwytująca wszystkie strzały złego.

Błogosławieni, to znaczy szczęśliwi, jeżeli słuchamy Słowa Pana. A szczęście będzie na całą wieczność, nie tylko na dziś!

ks. Bohdan Dutko MS

ks-bohdan-dutko-2015Ks. Bohdan Dutko, misjonarz saletyn. Po przyjęciu święceń kapłańskich (1988) pracował jako katecheta w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Olsztynie, studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i pełnił posługę duszpasterza akademickiego w Rzeszowie. W 1996 r. po raz pierwszy został redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „La Salette – Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”, którą to funkcję pełnił ponownie w latach 2007-2012 i pełni od 2015 r. W latach 1997-2000 był asystentem w Radzie Prowincjalnej w Warszawie, następnie przez sześć lat był przełożonym wspólnoty zakonnej i proboszczem w Rzeszowie. W latach 2012-2015 pełnił funkcję wikariusza Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Saletynów. Od 2018 r. jest dyrektorem “Centrum Pojednania” Domu Rekolekcyjnego w Dębowcu.