Światowe Dni Młodzieży najdonioślejszym wydarzeniem w Polsce w 2016 roku
Przełom roku jest czasem podsumowań tego okresu, który się akurat skończył oraz snucia planów, marzeń, nadziei, formułowania oczekiwań na okres następny. Spójrzmy jeszcze raz na to, co się działo w Polsce w 2016 r. z perspektywy respondentów badania, które w grudniu ub.r. przeprowadził CBOS. Okazuje się, że spory (w rodzaju ten o Trybunał Konstytucyjny), którymi niektóre media zajmowały nas ponad miarę, niewielu uznało za wydarzenie najważniejsze. Cieszy, że dostrzeżono tak doniosłe wydarzenie, jak Światowe Dni Młodzieży (obok przypominamy logo ŚDM) i wizytę papieża Franciszka. One rzeczywiście najbardziej przyczyniły się do pokazania innej, lepszej Polski, która zbyt rzadko “przecieka” do mediów. (red.)
Światowe Dni Młodzieży i program “Rodzina 500+” w kraju, a na świecie wybory prezydenckie w USA to wydarzenia najczęściej wskazywane przez respondentów CBOS jako najważniejsze w mijającym roku. Ośrodek zadał pytanie o najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla kraju i dla świata. Tak jak w poprzednich latach były to pytania otwarte – respondenci nie wybierali odpowiedzi z zaproponowanej listy, lecz wymieniali je spontanicznie.
W 2016 roku najdonioślejszym wydarzeniem w opinii 14 proc. badanych były odbywające się latem w Krakowie Światowe Dni Młodzieży, kolejne 3,4 proc. respondentów mówiło w kontekście ŚDM o wizycie w Polsce papieża Franciszka.
Jedna dziesiąta – 10,3 proc. – za najważniejsze wydarzenie uznała realizację programu “Rodzina 500+”.
Wybory parlamentarne z 2015 r. i zwycięstwo PiS za wydarzenie 2016 roku uznało 3,1 proc. pytanych. Na rządy PiS i ogólnie sytuację w kraju wskazało 2,9 proc., dla 2,7 proc. ankietowanych najważniejszym wydarzeniem był lipcowy szczyt NATO. Jeden na pięćdziesięciu badanych – 2,1 proc. za najważniejsze wydarzenie uznał konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, dla 1,6 proc. były nim Euro 2016 i sukcesy polskich piłkarzy. 1,2 proc. wybrało inne decyzje i reformy rządu, 1,1 proc. rocznicę chrztu Polski, a po 1 proc. protesty społeczne i powstanie Komitetu Obrony Demokracji oraz reformę edukacji.
Wśród wydarzeń ważnych dla Polski, na które wskazało mniej niż 1 proc. ankietowanych, znalazły się Brexit, wydarzenia gospodarcze, obniżenie wieku emerytalnego, intronizacja Chrystusa i ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.
Zdaniem 8,2 proc. w mijającym roku nie wydarzyło się nic ważnego dla kraju, a ponad dwie piąte – 42,8 proc. – stwierdziło, że nie zastanawiało się nad najważniejszym wydarzeniem i nie interesuje się tym.
Wydarzeniem najczęściej uważanym za najważniejsze dla świata były wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych – wskazało na nie 20,8 proc. pytanych.
Kryzys migracyjny i problem uchodźczy za najważniejsze wydarzenie uznało 4,4 proc., a wojnę w Syrii, konflikty na Bliskim Wschodzie i zagrożenie ze strony ISIS – 3,5 proc. ankietowanych. Tyle samo do najważniejszych dla świata wydarzeń zaliczyło ŚDM. 3,4 proc. za najważniejsze wydarzenie o wymiarze światowym uznało Brexit, 2,9 proc. terroryzm i zamachy, a 1,1 proc. konflikt zbrojny na Ukrainie.
Mniej niż jeden na stu wymienił szczyt NATO (0,9 proc.), decyzje podjęte wobec napływu uchodźców (0,5 proc.), włączenie się Rosji w konflikt w Syrii (0,5 proc.) i szczyt klimatyczny w Maroku (0,3 proc.).
Zdaniem 3,7 proc. respondentów CBOS, w mijającym roku nie wydarzyło się nic ważnego dla świata, a ponad połowa – 53,9 proc. przyznała, że się nie interesuje i nie zastanawiała nad najważniejszymi dla świata wydarzeniami.
Badanie z cyklu “Aktualne problemy i wydarzenia” Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło między 1 a 11 grudnia na 1136-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1708766,Jakie-wydarzenia-byly-najwazniejsze-dla-Polakow-w-2016-roku