„Od Bacha do gwiazd” – niezwykłe spotkanie ks. prof. Michała Hellera oraz prof. Krzysztofa Jakowicza

29 listopada 2017 07:49Komentowanie nie jest możliweViews: 75

Plakat spotkaniaCzy zdarzyło Ci się dyskutować o Kosmosie przy dźwiękach Bacha? Czy zastanawiałeś się, czym jest muzyka sfer oraz czy wszechświat śpiewa? Czy w końcu chcesz być świadkiem spotkania, w czasie którego będzie mowa o tym, że nauka i sztuka – dwie najważniejsze domeny kreatywnej aktywności człowieka  mają ze sobą wiele wspólnego?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukiwać będą w czasie spotkania pt. „Od Bacha do gwiazd” dwaj wybitni profesorowie i niekwestionowane autorytety świata nauki i sztuki: ks. prof. Michał Heller, uczony, kosmolog, filozof i teolog, laureat prestiżowej Nagrody Templetona oraz prof. Krzysztof Jakowicz  - wybitny polski skrzypek, mistrz muzycznych krajobrazów.

Wykład, połączony z koncertem wybranych utworów Jana Sebastiana Bacha, odbędzie się 12 grudnia 2017 r., o godz. 17:00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w  Rzeszowie. Spotkanie zainauguruje II edycję cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze”, które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika w Krakowie oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa.

Intelektualna uczta z Mistrzami

12 grudnia, w Filharmonii Podkarpackiej uczestników spotkania czeka prawdziwa intelektualna uczta. Jak bowiem pisze sam ks. profesor Michał Heller: „Wszechświat jest symfonią. Muzyki nauczyliśmy się od Wszechświata. Już starożytni Grecy wsłuchiwali się w muzykę sfer i usiłowali odtworzyć partyturę Kosmosu. Dziś wsłuchujemy się w Wszechświat przy pomocy radioteleskopów, teleskopów orbitalnych i technologicznie wyrafinowanych misji kosmicznych. W wielu zaskakujących szczegółach złamaliśmy partyturę Kosmosu. Jaka to partytura? A Bach? Bach to Mistrz partytury. Na czym więc polegają podobieństwa i różnice między partyturami pisanymi przez Bacha i partyturą Kosmosu?”

Wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w dyskusji o Bachu i gwiazdach, oraz tych, którzy chcą wraz z Mistrzami posłuchać Bacha i podjąć próbę podsłuchania Kosmosu, zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz – poeta, redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Zapowiada się więc naprawdę intrygujące wydarzenie.

Udział w spotkaniu należy zgłaszać pod adresem: https://odbachadgwiazd.evenea.pl/

Liczba miejsc ograniczona!