Trzecia Niedziela zwykła, 24 I 2016 – komentarz do Ewangelii
Opisz dobro, które Ci wyświadczył Pan
● Rozważa: Lucyna Montusiewicz ●
Trzecia Niedziela zwykła (24 stycznia 2016)
Czytania: Ne 8, 1-4a. 5-6. 8-10; 1Kor 12, 12-30
Ewangelia: Łk 1, 1-4; 4, 14-21 ●
A może i Ty próbowałeś ułożyć opowiadanie o tym co Ci się przydarzyło w życiu w kontekście Ewangelii Jezusa? Raczej masz głowę pełną opowiadań na temat swoich krzywd, zadanych przez ludzi ran, upokorzeń, niesprawiedliwości. To sprawia, że jesteś raczej smutny, rozgoryczony, bez energii i chęci życia. Masz wiele takich narracji i one jakby nadają sens Twojej cierpiącej historii, utożsamiasz się z nimi i wierzysz, że to wszystko, co snują Twoje myśli, jest prawdą .
Piękna opowieść – Twoja
Tymczasem Słowo przewidziane przez Kościół na dzisiejszą niedzielę zaprasza Cię do zupełnie nowego stosunku do Twojego własnego życia. Opisz, nazwij to wszystko dobro, którego doświadczyłeś od Jezusa Chrystusa na przestrzeni całej historii Twojego życia. Opisz te wszystkie cuda, niespodzianki i znaki, a ksiąg nie starczy, aby wszystkie się zmieściły.
Tym opisem wzywasz Ducha Świętego do swojego wnętrza: „powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei”. Galilea jest zawsze symbolem dnia dzisiejszego. Tego stałego miejsca zamieszkania, pracy, którą wykonujesz, tego, z kim żyjesz, zwyczajnej codzienności Nazaretu. To wiele rutynowych i szarych lat milczenia oraz cichości. Jednak bardzo ważnych, aby w tym długim czasie przygotować się do misji świadczenia i życia Ewangelią, aby poprzez mądrość modlitwy dojrzeć do zjednoczenia z Oblubieńcem. Tylko doświadczenie Galilei-Nazaretu jest pewną drogą do rozwoju wewnętrznego, skupienia na Bogu i Jego Królestwie w nas.
Nazaret
Ciekawe pod względem emocjonalno-sentymentalnym jest opisane wydarzenie nawiedzenia przez Jezusa Nazaretu swojego miasta dzieciństwa i dojrzewania. My też mamy takie miejsca. Czasami nie chcemy do nich wracać, bo ludzie tam mieszkający pamiętają nas innymi niż dzisiaj jesteśmy. Bywa, że nie chcemy się konfrontować z ich stereotypami na nasz temat. Jezus nie ma takiego problemu, wchodzi w Szabat do Synagogi – bo to jest Jego miejsce. On nie ma wątpliwości, gdzie powinien być. Odczytuje proroka Izajasza uobecniając Słowo. To chcę Ci dzisiaj przekazać. Słowo jest obecne w Tobie w chwili, gdy je słyszysz. Ono bierze Cię w posiadanie i nie wraca do Nieba-Ojca, dopóki nie spełni swojego zadania. A więc to Słowo mówi dzisiaj, że nad Toba unosi się Duch Pański, abyś ubogim niósł dobrą nowinę, głosił wolność zniewolonym, abyś obwoływał rok łaski Pana.
Rok łaski
Tak jak papież Franciszek ogłosił rok łaski miłosierdzia, tak i Ty mocą tego przepowiadania wprowadzisz je w życie swoje, rodziny, sąsiadów, współpracowników. Pamiętaj, że nie chodzi tu o jutro, albo kiedyś, ale dzisiaj, teraz.”Dziś spełniły się te słowa Pisma”. Dzisiaj Duch Święty z Tobą współpracuje. Dzisiaj, teraz trwa rok czerpania łaski. „Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł”. Oto jak masz żyć: czytać Słowo Boga i zatrzymywać się w miejscu, aby je kontemplować. Dzisiaj przyszedł ten dzień, który zaprasza Cię do zmiany jakości życia. Usiądź i opisz wszystko dobro, które Ci Pan wyświadczył, czytaj je i opowiadaj w myślach nieustannie, aż rozradujesz się każdą chwilą i będziesz błogosławił Pana, Boga swego. „Dzisiaj spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli”.
—————————————————————————————————-
Lucyna Montusiewicz – żona Ryszarda, matka siedmiu synów i dwóch córek, psycholog i nauczyciel akademicki, przewodnik po Ziemi Świętej (www.egeria.lublin.pl) i Beskidach. Pracuje z małżeństwami starającymi się o potomstwo (www.macierzynstwoizycie.pl) oraz dziećmi specjalnej troski.
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Jezus powrócił w mocy Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę natrafił na miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnych, abym obwoływał rok łaski od Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli».