Franciszek w „Amoris laetitia”: Sakrament jest darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków

4 czerwca 2016 18:47Komentowanie nie jest możliweViews: 85

„Małżeństwo jest powołaniem, gdyż jest odpowiedzią na specyficzne wezwanie do przeżywania miłości małżeńskiej jako niedoskonałego znaku miłości między Chrystusem a Kościołem” – napisał papież Franciszek w niedawno wydanej adhortacji o małżeństwie i rodzinie. Podsuwamy do rozważenia kolejny fragment „Amoris laetitia”.

72. Sakrament małżeństwa nie jest umową społeczną, pustym rytuałem lub jedynie zewnętrznym znakiem zaręczyn. Sakrament jest darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków, ponieważ „poprzez sakramentalny znak, ich wzajemna przynależność jest rzeczywistym obrazem samego stosunku Chrystusa do Kościoła. Małżonkowie są zatem stałym przypomnieniem dla Kościoła tego, co dokonało się na Krzyżu; wzajemnie dla siebie i dla dzieci są świadkami zbawienia, którego uczestnikami stali się poprzez sakrament”. Małżeństwo jest powołaniem, gdyż jest odpowiedzią na specyficzne wezwanie do przeżywania miłości małżeńskiej jako niedoskonałego znaku miłości między Chrystusem a Kościołem. W związku z tym, decyzja o zawarciu małżeństwa i założeniu rodziny powinna być owocem rozeznania powołania.

Franciszek, adhortacja apostolska Amoris laetitia, nr 62-63,
cyt. za: http://gosc.pl/doc/3076352.adhortacja-amoris-laetitia-pelny-tekst/9.
Wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego

Zobacz wcześniej opublikowane fragmenty:
Jezus podkreślił nierozerwalność małżeństwa

Biblia traktuje rodzinę jako miejsce katechezy dzieci
Płodność znakiem aktu stwórczego i życia Bożego