O pysze i jej pokonywaniu. Styczniowy numer “Egzorcysty”

9 stycznia 2015 19:46Komentowanie nie jest możliweViews: 217

egzorcystaSzatan swoją pychą usiłuje zarazić ludzi, którymi de facto gardzi i których nienawidzi, szukając jedynie własnej, ponurej satysfakcji w szerzeniu buntu przeciw Bogu.

W 29 numerze Miesięcznika Egzorcysta (styczeń 2015), poświęconym pysze i jej pokonywaniu, przeczytać można o tym, że pokora jest mądrością, a pycha głupotą oraz że pycha nie znosi posłuszeństwa, na własną rękę i po swojemu próbuje dążyć do doskonałości, a człowiek pyszny nie potrzebuje łaski Bożej, bo wszystko „wie lepiej”. Ksiądz dr hab. Marek Chmielewski pisze w swoim artykule, że osobie pysznej wydaje się, iż potrafi zdziałać takie rzeczy, które obiektywnie przekraczają jej możliwości, a także osiągnąć taki poziom uduchowienia, jakiego mogliby pozazdrościć jej najwięksi święci.

Czego najbardziej boi się Diabeł? Dlaczego Szatan nienawidzi Maryi? Dlaczego codziennie podejmuje walkę z Bogiem i człowiekiem? Skąd się bierze pycha człowieka w odniesieniu do Boga? Dlaczego tak wielu ludzi ulega złu, a wręcz fascynuje się złem? Czy ludzie nie boją się wchodzić z Szatanem w układy? Na te i inne pytania odpowiada w wywiadzie demonolog ks. dr Mariusz Gajewski. Ostrzega również: Pycha grozi każdemu człowiekowi. Nie ma tu wyjątków. Każdy w jakiejś mierze nasiąknięty jest grzechem pychy, jeden bardziej, drugi mniej, jeden o tym wie, inny nie.

Z rozmowy z Michałem Kondratem dowiadujemy się, jak został świeckim pomocnikiem egzorcysty, na czym polega ta posługa oraz jak wyglądały manifestacje złego ducha podczas egzorcyzmów. Ponadto opowiada nam o swoim najnowszym filmie, o ojcu Matteo da Agnone – niezwykłym zakonniku i egzorcyście, który zepsuł Szatanowi święto i którego Bóg obdarzył […] charyzmatem pozwalającym mu gromić diabła nawet 400 lat po śmierci, a także o pielgrzymkach z Polski do jego grobu, gdzie zdjęcia, także te w telefonach komórkowych, przysysały się do pionowej tablicy. Zdradza także swój pomysł na film fabularny o św. Maksymilianie Kolbem.

Napisał na postumencie figury Najświętszej Maryi Panny: Nie jesteś ani dziewicą, ani matką i jeszcze tego samego dnia się nawrócił – historię objawienia się Maryi hiszpańskiemu protestantowi Brunowi Cornacchioli przedstawia w swoim artykule dr Wincenty Łaszewski.

Za pełne pychy ambicje zbudowania raju na ziemi krwawo zapłaciły dziesiątki milionów ludzi, którym stworzono na ziemi piekło. O piekle rewolucji, będącej przejaw