Matka Boża Głogowska z koronami
Oprac. Jaromir Kwiatkowski, fot. Tadeusz Poźniak ●
- Dzisiaj na głowę Syna Bożego i na głowę Jego Matki nakładamy korony – wyraz naszej czci, wdzięczności, miłości i wiary. Także wyraz naszej nadziei, którą wyrażała dawna formuła koronacyjna: Tak jak dziś koronujemy Cię na ziemi, tak chcemy zasłużyć na ukoronowanie przez Chrystusa w niebie – mówił w sobotę, 30 maja, na rynku w Głogowie Młp. koło Rzeszowa abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. koronacyjnej obrazu Matki Bożej Głogowskiej – Uzdrowienia chorych.
Już od godz. 9.30 na rynku w Głogowie Młp. gromadzili się wierni, aby uczestniczyć w uroczystej procesji z obrazem na specjalnie przygotowany ołtarz w północno-wchodniej części rynku. Modlitwę różańcową przed Mszą św. prowadził o. Roman Bakalarz – dominikanin z Sanktuarium Matki Bożej w Borku Starym. Punktualnie o godz. 11 rozpoczęła się Msza św. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W Mszy św. uczestniczyli także: abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie Jan Niemiec, biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny oraz biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego w Polsce wpisuje się Głogów Małopolski. Nawiązując do tytułu „Uzdrowienie chorych” podkreślił, że Maryja nie przestaje przywracać nadziei cierpiącym. Prowadzi chorych przed krzyż Jezusa Chrystusa, aby nadać ludzkiemu cierpieniu zbawczy sens. Kaznodzieja zakończył parafrazą piosenki: „Matko Boża, stąd, z Głogowa, z Częstochowy i Warszawy, uczyń Polskę ludem nowym, Bożej chwały, Bożej sławy”.
Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez ks. Jerzego Buczka – kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Następnie biskup rzeszowski odmówił modlitwę koronacyjną, a potem nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Po okadzeniu przed Cudownym Wizerunkiem uklęknął kustosz Sanktuarium w Głogowie Młp. – ks. Adam Samel i odczytał tekst ślubowania i zawierzenia Matce Bożej. Na uwagę zasługiwała procesja z darami. Wśród licznych darczyńców były organizacje kościelne, osoby prywatne, zrzeszone, a także władze państwowe i samorządowe. Muzyczną oprawę w czasie Mszy św. zapewniły połączone chóry z Sokołowa Młp. i Głogowa Młp oraz orkiestra gminy Głogów Młp. Przed rozesłaniem, wszystkim obecnym oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji, podziękował kustosz głogowskiego sanktuarium. Do podziękowań dołączył się bp Jan Wątroba, gratulując ks. Samelowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń pokoleń głogowian o koronacji. Po Mszy św. obraz pozostał na ołtarzu w rynku. O godz. 14.45 odbyło się nabożeństwo majowe, a o godz. 15.00 – została odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie obraz został wniesiony do bocznej kaplicy w kościele Trójcy Przenajświętszej przy ul. Kościelnej.
Początki kultu NMP Głogowskiej sięgają czasów staropolskich. W urzędowych aktach wizytacji generalnej z 1721 r., przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, wizerunek ten określono jako łaskami słynący, a w następnych latach, w wyniku prac komisji diecezjalnej, został uznany za cudowny. W tradycji miejscowej przechowała się staropolska pieśń mówiąca o objawieniu NMP w Głogowie. Wspomina ona również o koronacji tegoż obrazu (prawdopodobnie prywatnej).
Pierwotnie cudowny obraz odbierał cześć w kościele filialnym zlokalizowanym za ówczesnym miastem. Kościół nosił wezwanie MB Śnieżnej. Wybudował go w 1721 r. Kacper Makowski, miecznik chełmski. W 1763 r. właścicielka miasta, Urszula z Branickich Lubomirska, przekazała świątynię księżom misjonarzom św. Wincentego à Paulo. Ci przenieśli obraz do nowo wzniesionej świątyni św. Wincentego. Kres dynamicznemu rozwojowi kultu położyły rozbiory Polski i kasata klasztoru przez władze austriackie. Kościół misjonarski popadł w ruinę, a cudowny obraz przeniesiono do świątyni farnej. Tam nadal cieszył się kultem, bowiem informacje o nim i o głogowskim sanktuarium znalazły się w monumentalnych dziełach omawiających sanktuaria maryjne z pocz. XX w., autorstwa o. Wacława Nowakowskiego OFM Cap. i ks. Alojzego Fridricha SI.
Szczególny rozwój kultu nastąpił w drugiej połowie XX stulecia w wyniku starań ówczesnego proboszcza, ks. Stanisława Ujdy. W 2009 r. rozpoczęto starania o koronację cudownego obrazu MB Głogowskiej.
Źródła:
http://www.diecezja.rzeszow.pl/2015/05/koronacja-obrazu-matki-bozej-w-glogowie-mlp/
http://sanktuariumglogowmlp.pl/?page_id=50