Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Odpust w mikstackim sanktuarium tuż, tuż … Szkoła Świętego Rocha, nowenna, godzinki
Ks. kan. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●
Uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, to jedno z ważniejszych wydarzeń w tej niewielkiej wspólnocie. Do ważnych wydarzeń, uroczystości staramy się jak najlepiej przygotować. Więc jeśli uroczystości odpustowe, jeśli niebieski Patron naszego miasta – święty Roch, jest dla nas tak ważny, to już 7 sierpnia rozpoczęliśmy bezpośrednie duchowe przygotowania.
Od pokoleń nasi przodkowie rozpoczynali je Nowenną do Świętego Rocha. Z sercami przepełnionymi wiarą, wdzięcznością, także i my, współcześnie żyjący mikstaccy parafianie, gromadzimy się codziennie o godz. 18:30 w Sanktuarium na Mszy Świętej, po której odprawiana jest Nowenna. Zmieniła się nieco jej forma, ale dzięki temu każdy ma możliwość napisania na karteczce swoich próśb i podziękowań. Mamy za co dziękować naszemu Patronowi, o czym świadczą licznie składane podziękowania, ale też chętnie przynosimy do niego nasze trudne sprawy. Nowenna to utrwalona przez wiarę i tradycję forma przygotowania do uroczystości odpustowych.
Kolejna, ciekawa i dopiero pisząca swoją historię propozycja skierowana przez kustosza Sanktuarium, ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, przede wszystkim do dzieci i młodzieży – to Szkoła Świętego Rocha. W tym roku odbywa się jej III edycja. Szkoła w wakacje może się wydawać dziwnym pomysłem. A jednak okazuje się, że dla dzieci ciekawym. Czym jest? To cykl spotkań, w czasie których jest czas na wspólną modlitwę , śpiew, zabawę. Jest to czas spotkania i bliższego poznawania Boga, Świętego Patrona, zwyczajów odpustowych, ale jest to także czas radosnego spotkania z rówieśnikami. Spotkania rozpoczynają się w Sanktuarium. Jest wtedy czas na wspólne odprawienie pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium, ks. Krzysztofa, bądź ks. Pawła, Nowenny do Świętego Rocha, a także oddanie czci relikwiom. Następnie odbywają się zajęcia w grupach. Jedna grupa ma zajęcia z języka angielskiego lub francuskiego, druga realizuje zadania związane z hasłem dnia. Spotkania w Szkole Świętego Rocha kończą się modlitwą „Anioł Pański”, po której dzieci udają się na posiłek na „Zielone Wzgórze”.
W naszych przygotowaniach do uroczystości odpustowych pojawił się jeden nowy element – śpiew Godzinek o Świętym Rochu. Określenie “nowy” brzmi może dziwnie, ponieważ tekst godzinek pochodzi z 1708 roku, jest więc tylko rok „młodszy” od obrazu Świętego Rocha znajdującego się w sanktuarium i o prawie 80 lat starszy od samego kościoła. Czy Godzinki o Świętym Rochu kiedykolwiek były śpiewane w kościele na Cmentarnym Wzgórzu? Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Nie ma na ten temat żadnych informacji. Wiadomo jednak, że najstarsi mieszkańcy parafii takiego faktu nie pamiętają, nie wspominali nigdy o Godzinkach o Świętym Rochu także ich przodkowie. Wybrzmiały więc te Godzinki opowiadające o życiu naszego niebieskiego Patrona w Sanktuarium 7 sierpnia A.D. 2014. Będą rozbrzmiewać w kolejnych dniach przygotowań do uroczystości odpustowych i zapewne przez kolejne lata. Spodobały się parafianom. Dało się słyszeć głosy: dlaczego ich dotychczas nie śpiewaliśmy? Odpowiedź jest prosta. Nie wiedzieliśmy o ich istnieniu, leżały na półce Biblioteki Ignatianum w Krakowie i czekały, by je ponownie odkryć i na nowo ich śpiewem wychwalać Świętego Rocha.
„Otwórz niegodne usta nasze Panie,
Na Sługi twego Rocha wysławianie.
Niech twoja Święty Patronie obrona,
Od gniewu będzie Boskiego zasłona”.
Liczny udział w Nowennie, zaangażowanie młodych parafian w spotkania w Szkole Świętego Rocha pokazują, że tu, w mikstackiej parafii, ludzie naprawdę kochają świętego Rocha i chcą jak najlepiej przygotować się do uroczystości odpustowych, które odbędą się już 16 sierpnia.