Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli (fotogaleria)
Tekst i zdjęcia Jaromir Kwiatkowski ●
Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się w wigilię Niedzieli Palmowej na Placu pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli.
Misterium, przygotowane przez Artura Piotrowskiego i Fundację Pro Posnania, we współpracy z Towarzystwem Salezjańskim, zostało wystawione w Poznaniu po raz trzynasty (a piętnasty w ogóle, wliczając w to dwa przedstawienia w Warszawie). Ok. 200 aktorów, z których większość to amatorzy, przedstawiło ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa, od Jego wjazdu do Jerozolimy, po Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. W rolę Jezusa wcielił się Ziemowit Howadek. Wśród widzów był m.in. metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.
Poznańskie Misterium jest ogromnym przedsięwzięciem. Dość powiedzieć, że ekipa realizacyjna wynosi ok. tysiąca osób. W tym roku po raz pierwszy została przeprowadzona transmisja online na żywo poprzez stronę www.misterium.eu. A ponieważ pogoda dopisała, tłumy widzów mogły podziwiać pełną rozmachu realizację, dekoracje, kostiumy, muzykę i reżyserię spektaklu.
Przy czym w odniesieniu zarówno do tego przedstawienia, jak i wielu innych odbywających się w całej Polsce Misteriów Męki Pańskiej, warto pamiętać, że nie jest to zwykłe przedstawienie teatralne, lecz wydarzenie religijne, które ma nas poruszyć i pomóc nam w refleksji nad zbawczą ofiarą Chrystusa. Łzy wielu osób, które miałem okazję obserwować, świadczyły o tym, że twórcom poznańskiego Misterium udało się to znakomicie.
Warto też zwrócić uwagę, że Misterium odbywa się w miejscu szczególnym, bo uświęconym krwią pochowanych tu żołnierzy, poległych w różnych wojnach i powstaniach, począwszy od styczniowego, przez wielkopolskie, wojnę 1918-20, po II wojnę światową.