Konkurs „Z Prymasem Tysiąclecia w trzecie tysiąclecie” po raz czternasty

10 kwietnia 2014 09:47Komentowanie nie jest możliweViews: 523

Jaromir Kwiatkowski ●

Stefan_Wyszynski_1Po raz czternasty Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Młp. koło Rzeszowa organizuje ogólnopolski (a od kilku lat międzynarodowy) konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Z Prymasem Tysiąclecia w trzecie tysiąclecie”. Jego celem jest rozpowszechnianie wśród młodzieży wzoru wielkiego chrześcijanina, Polaka i nauczyciela – kardynała Stefana Wyszyńskiego, pogłębianie wiedzy o Jego życiu i działalności, spełnienie prośby Jana Pawła II o kontynuowanie dzieła Prymasa, rozwijanie współpracy i przyjaźni instytucji, szkół oraz innych placówek oświatowych i kulturalnych noszących imię kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak również przybliżenie  zaprzyjaźnionym szkołom z Unii Europejskiej postaci tego wielkiego Polaka.

Patronatem i opieką konkurs objęli: proboszcz parafii p.w. Świętej Trójcy w Głogowie Młp. ks. Adam Samel oraz burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Mottem konkursu są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego:

„Młodzieży! Nie zapominając o przeszłości, naucz się patrzeć ku przyszłości. Wierzymy, że każda kropla krwi, każda energia myśli ludzkiej, mają znaczenie w wymiarze światowym, nawet dzisiaj dla naszej Ojczyzny (…). Chociaż cenimy cmentarze, jednak patrzymy w przyszłość, bo przyszłość – to co naród ma przed oczyma i co powinien wypełnić – jest właściwym programem naszego dnia”.

Dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej konkurs zostanie przeprowadzony w jednej kategorii artystycznej: praca plastyczna.

Dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjów - w dwóch kategoriach: praca literacka i praca plastyczna – graffiti.

Praca literacka nie powinna przekraczać 10 stron znormalizowanych formatu A-4. Należy w niej w dowolnej formie odnieść się do słów prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zawrzeć  zarówno osobiste refleksje, jak i zaczerpnąć  z doświadczeń ks. Stefana Wyszyńskiego z okresu powstania warszawskiego. Zwrócić uwagę nie tylko na historię, przeszłość, ale  także współczesne zadania obywatelskie i patriotyczne stojące przed młodzieżą polską.

Kompozycje plastyczne (kl. I-III SP) należy wykonać dowolną techniką w formacie A3. Praca plastyczna ma ukazywać zrozumienie słów Prymasa, nawiązywać do Jego losów i nauki oraz zawierać własne przemyślenia na temat historii i przyszłości, zadań i obowiązków młodych Polaków. Graffiti należy wykonać w formacie A2.

Do prac należy dołączyć dane osobowe: imię i nazwisko autora, wiek, klasę, imię i nazwisko opiekuna, nazwę i dokładny adres szkoły lub instytucji oraz dopisek: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach konkursowych  i promocyjnych przez Zespół Szkół w Głogowie Młp.”.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikowania i reprodukowania prac bez wypłacania honorariów autorskich.

Prace przechodzą na własność organizatora.

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zniszczenie lub uszkodzenie prac.

Pozycje książkowe, które ułatwią zrozumienie i poszerzą wiedzę na temat konkursu:

● Stefan Kardynał Wyszyński, Jedna jest Polska. Wybór przemówień i kazań, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Soli Deo”, Warszawa 2000.

● Stefan Kardynał Wyszyński, Idącym w przyszłość, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Soli Deo”. Warszawa 1998.

● Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski, Nie chciejcie łatwego życia, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 2007. Rozdział „Jakiej chcecie Polski?, str. 122 – 123.

●Maria Okońska,Wspomnienie z Powstania Warszawskiego,Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Soli Deo”.

Oceny i kwalifikacji prac do wystawy pokonkursowej oraz przyznania nagród i wyróżnień dokona profesjonalne jury powołane przez organizatora. Jury będzie brało pod uwagę: ilość i bogactwo informacji, oryginalność, zgodność z wymaganą formą, własne przemyślenia  oraz walory artystyczne. Dla autorów najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej przewidziane są ciekawe nagrody rzeczowe i dyplomy.

Prace konkursowe prosimy składać do 8 maja 2014 r. na adres organizatora.

Wystawa pokonkursowa i uroczyste wręczenie nagród nastąpi w Dniu Patrona Szkoły 28 maja 2014 r. o godz. 900  w siedzibie organizatora.

Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować do sekretariatu Zespołu Szkół w Głogowie Młp. tel. 17/  85 17 227 lub na adres mailowy bjadam@interia.pl  lub lyczko.bozena@gmail.com

Osoby odpowiedzialne za organizację i przebieg konkursu: mgr Barbara Jadam i  mgr Bożena Łyczko.

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web