Kolbergowo – stacja Rzeszów. Ciekawy projekt zespołu Vox Angeli

10 stycznia 2014 08:41Komentowanie nie jest możliweViews: 252

Jaromir Kwiatkowski ●

kolbergowo1W tym roku mija 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga (1814-90) – etnografa, folklorysty i pasjonata, wielce zasłużonego dla dokumentowania XIX-wiecznej polskiej kultury tradycyjnej. Z tej okazji rzeszowski Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli przygotował projekt „Kolbergowo – stacja Rzeszów”, który będzie realizowany przez cały rok 2014. Start – 15 stycznia.

Oskar Kolberg poświęcił życie ocaleniu od zapomnienia tego, co dla nas cenne – dokumentował kulturę i sztukę ludową kraju skazanego na unicestwienie. W ciągu półwiecza pracy obejmującej tereny całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Kolberg zgromadził gigantyczne archiwum dokumentujące wszelkie aspekty szeroko rozumianej kultury tradycyjnej, w tym zapisy muzyki, co w jego czasach było zjawiskiem niezmiernie rzadkim. Swoje prace wydawał w języku ojczystym.

Pozostawił 33 tomy wydanej za jego życia dokumentacji folkloru Rzeczypospolitej Obojga Narodów, drugie tyle pozostawiając w tzw. tekach kolbergowskich. Rozmiar dzieła jego życia jest imponujący. Zapisy muzyki i tekstów folkloru, ukazane w kontekście życia i kultury wspólnot lokalnych, do dziś są wykorzystywane przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, wreszcie przez badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX wieku. Tym bardziej uroczysty będzie rok 2014, ustanowiony Rokiem Oskara Kolberga. Obchody 200. rocznicy jego urodzin będą obfitować w różnego rodzaju wydarzenia związane z tradycją i sztuką ludową.

W obchody Roku Kolberga czynnie włączył się Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli, który przygotował projekt „Kolbergowo – stacja Rzeszów”. Obejmuje on różne działania związane z pracą badacza, oparte na jego zbiorach nie tylko z terenu Polski płd.wsch., ale całego kraju.

W ramach projektu zostały przygotowane m.in. następujące wydarzenia: „Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie”, „Kolędowanie z Kolbergiem”, warsztaty śpiewu tradycyjnego, spotkania z lirą korbową i pieśniami dziadowskimi w ramach „Kręcenia korbą”, „Tradycyjne Wielkopostne Rozmyślania o Bożym Umęczeniu”, „Koncert tradycyjnych pieśni maryjnych”, „Baśnie, opowieści, gadki, czyli głośne czytanie Kolberga”. Dla dzieci ogłoszony zostanie konkurs plastyczny.

Projekt będzie realizowany przez cały rok 2014 na terenie Podkarpacia i nie tylko. Vox Angeli chce przybliżyć uczestnikom tych spotkań niezwykłą postać Oskara Kolberga i jego podkarpackiego następcy – Bartosza Gałązki. Zaprosi również słuchaczy do „wesołego pociągu” – pierwsza stacja w Rzeszowie.

- Głęboko wierzymy, że nasza inicjatywa i działania pomogą ocalić od zapomnienia to wspaniałe dziedzictwo, jakim jest nasza muzyka tradycyjna, i przekazać je następnym pokoleniom – podkreśla Barbara Bator, szefowa zespołu Vox Angeli.

Na początek Vox Angeli zaprasza do auli klasztoru oo. Dominikanów w Rzeszowie na pierwsze spotkanie z cyklu „kolbergowskiego” – „Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie”, które odbędzie się 15 stycznia o godz. 18.30.

Więcej na temat Roku Oskara Kolberga na stronie http://www.kolberg2014.org.pl.

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web