IV Spotkania Patriotyczne w Sanktuarium w Ratowie (tekst i fotogaleria)
„Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszniejsze doświadczenia dziejów”. Te znamienne słowa św. Jana Pawła II stały się myślą przewodnią spotkań patriotycznych, które zakończyły Dni św. Antoniego, trwające w ratowskim sanktuarium od 12 do 15 czerwca.
Spotkania rozpoczęły się w niedzielę w samo południe mszą św. pod przewodnictwem rektora sanktuarium – ks. Bogdana Pawłowskiego. W wygłoszonej homilii ks. rektor, przywołując słowa św. Augustyna „Bóg jest miłością; bo Ojciec, Syn i Duch Święty są jedno”, podkreślił, iż tylko zgłębienie misterium Trójcy św. może człowieka doprowadzić do bliskiej relacji z Bogiem oraz otworzyć go na relacje z innymi ludźmi. Zagłębienie się w to misterium pozwala na pełne zrozumienie Boga, który – jak wskazuje św. Augustyn – nie jest Bogiem samotnym, ale komunią trzech bliskich Osób.
Jednym z najszlachetniejszych przejawów miłości wobec bliźnich jest miłość Ojczyzny, zwłaszcza w czasach wojny, gdy patriotyzm oznacza gotowość do złożenia na jej ołtarzu najwyższej ofiary ze swojego życia. Dlatego też obowiązkiem tych, którzy mogą dzisiaj cieszyć się wolnością, jest kultywowanie pamięci o bohaterach, poległych w obronie ziemi i wiary swoich przodków, bohaterach, dzięki którym nasz naród przetrwał najstraszniejsze doświadczenia dziejów – podkreślił ks. Pawłowski.
Po mszy świętej uczestnicy spotkań mieli możliwość m.in. obejrzenia pokazów musztry kawaleryjskiej oraz umiejętności władania bronią w wykonaniu Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Główną atrakcją pikniku religijno-historycznego było widowisko „Ratowo 1920 – Radzanów 1939”, w którym zaprezentowane zostały fragmenty historii Ratowa i najbliższych okolic: obrona ludności cywilnej przed napadem oddziału bolszewickiego w 1920 r., którą brawurowo przeprowadzili ułani z II szwadronu mławskiego IV Pułku Ułanów Zaniemeńskich; ataki hitlerowskie we wrześniu 1939 r. oraz odbicie jeńców z posterunku niemieckiego, dokonane przez Armię Krajową w 1944 r.
W widowisku zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne, m.in. z Ciechanowa, Iłży, Sochaczewa, Płocka, Makowa Mazowieckiego, Mławy, Olsztyna, jak również najmłodsi rekonstruktorzy ze szkoły w Radzanowie.
- Pierwszy raz uczestniczę w takiej inscenizacji, będziemy się modlić pod krzyżem, grabić siano, a potem zaatakują nas Rosjanie i uratują polscy ułani, wiem, że będziemy odgrywać wydarzenia, o których opowiadali nasi dziadkowie – mówił z przejęciem dwunastoletni Patryk z Ratowa.
W Spotkaniach Patriotycznych, będących jednocześnie zwieńczeniem trwających od 12 czerwca dni św. Antoniego, wzięli udział przedstawiciele parlamentu: senator Jan Maria Jackowski oraz poseł Mirosław Koźlakiewicz; starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski; przedstawiciel wojewody mazowieckiego Grzegorz Wróblewski; wójt gminy Radzanów Andrzej Wójcik, przedstawiciele oświaty i gminnych instytucji kultury oraz około trzech tysięcy widzów z całego województwa Mmazowieckiego.
Patronat honorowy nad IV Ratowskimi Spotkania Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Ich współorganizatorami, obok Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, były:gmina Radzanów, Stowarzyszenie Patria Polonia oraz Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo. Wsparcia w organizacji udzieliły również Komenda Powiatowa Policji w Mławie oraz Straż Pożarna z Radzanowa. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków powiatu mławskiego oraz gminy Radzanów, które w tym roku zawarły z sanktuarium umowę partnerstwa, w celu zintensyfikowania wspólnych działań na rzecz ochrony ważnego miejsca dziedzictwa kulturowego, jakim jest zespół sakralny w Ratowie.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: TVP Warszawa, Razem TV, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Płocki, portale Dziennik Parafialny, Mława Info, Głos Mławy.
Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie