Giuseppe Roncalli (Jan XXIII): Spowiedź św. – zgładzić, obmyć, oczyścić
„Tajemnica naszego oczyszczenia spełnia się w sposób doskonały na świętej spowiedzi, za pośrednictwem Krwi Chrystusowej, która obmywa i oczyszcza” – pisał Giuseppe Roncalli, będąc biskupem.
Spowiedź św. Trzy czasowniki: „zgładzić, obmyć, oczyścić”, wyrażają kolejny postęp. Przede wszystkim trzeba zgładzić nieprawość, potem starannie ją zmyć, to znaczy usunąć choćby najmniejsze do niej przywiązanie, wreszcie oczyścić, to znaczy wzbudzić nieprzejednaną nienawiść do nieprawości, spełniając akty jej przeciwstawne: akty pokory, łagodności, umartwienia itp., odpowiednio do różnorodności popełnionych grzechów. Są to trzy kolejne czynności, z których pierwsza: „zgładzenie” – należy wyłącznie do Boga, natomiast drugiej i trzeciej: „obmycia i oczyszczenia” – dokonuje Bóg przy współudziale duszy. Spełnijmy my, biedni grzesznicy, nasze zadanie: żałujmy i z pomocą Bożą obmyjmy się i oczyśćmy. Możemy być pewni, że Bóg pierwszą czynność wykona. Ona jest szybka, natychmiastowa. W to należy wierzyć bez powątpiewania i wahania. „Wierzę w grzechów odpuszczenie”. Dwie następne czynności zależą od naszego współudziału i wymagają czasu, postępu, wysiłku. Dlatego mówimy: „zupełnie obmyj mnie i oczyść”.
Tajemnica naszego oczyszczenia spełnia się w sposób doskonały na świętej spowiedzi, za pośrednictwem Krwi Chrystusowej, która obmywa i oczyszcza. Skuteczność tej Boskiej Krwi dla naszej duszy wzrasta od spowiedzi do spowiedzi, coraz „więcej, więcej”.
Jan XXIII, Dziennik duszy, Kraków 2014, ss. 327-328. Notatka z 26 listopada 1940 r.