Franciszek w „Evangelii gaudium”: Kościół cieszy się rozwojem nauki

4 stycznia 2014 07:06Komentowanie nie jest możliweViews: 231

Trzej Królowie dzięki nauce zobaczyli gwiazdę, która poprowadziła ich do Zbawiciela. Również papież Franciszek w swojej adhortacji podkreślił, że Kościół raduje się z rozwoju nauki i potencjału, jakim Bóg obdarzył ludzki umysł. Należy jednak uważać, czy dana działalność naukowa nie przeradza się w niebezpieczną ideologię.

243. Kościół nie ma zamiaru powstrzymywać wspaniałego postępu nauki. Przeciwnie, raduje się z tego i korzysta, uznając olbrzymi potencjał, jakim Bóg obdarzył ludzki umysł. Gdy postęp nauk, pozostając przy wymogach akademickich na polu ich specyficznego przedmiotu, czyni oczywistym jakiś określony wynik, którego rozum nie może zanegować, wiara temu nie przeczy. Tym bardziej wierzący nie mogą domagać się, aby opinia naukowa, która im się podoba, a która nawet nie została dostatecznie potwierdzona, zyskała wartość dogmatu wiary. Jednakże w pewnych sytuacjach niektórzy naukowcy wykraczają poza przedmiot formalny swojej dyscypliny i zagalopowują się w stwierdzeniach lub konkluzjach nie należących do ich dziedziny. W tym wypadku proponuje się nie rozum, ale określoną ideologię zamykającą drogę do autentycznego, pokojowego i owocnego dialogu.

Adhortacja apostolska „Evangelii gaudium”, nr 243.

Przeczytaj poprzednie myśli do rozważenia:
Maryja prawdziwą mamą
Ewangelizatorzy z Duchem łączą adorację i działanie
Chrześcijański triumf przez krzyż i walkę
Nikt nie zbawia się sam