Stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia: Pokolenie JP2 istnieje! Dziś XIII Dzień Papieski

13 października 2013 05:00Komentowanie nie jest możliweViews: 374

Z Katarzyną Bednarz z miejscowości Krzywdy w pow. niżańskim na Podkarpaciu, studentką III roku filologii germańskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim, stypendystką (od 4 lat) Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, rzecznikiem prasowym XIII Dnia Papieskiego w Rzeszowie, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Tegoroczny, trzynasty już, Dzień Papieski, jest obchodzony w niedzielę, 13 października, pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Co to oznacza, że papież-Polak był człowiekiem dialogu?

W dzisiejszym świecie dialog jest bardzo potrzebny. Ale nie wszyscy umiemy rozmawiać tak, jak się tego od nas oczekuje, ponieważ w dialogu chodzi przede wszystkim o umiejętność twórczego spotkania z ludźmi o odmiennych poglądach, o umiejętność słuchania innych, zrozumienia ich i próbę akceptacji ich takimi, jacy są. Jan Paweł II był dla mnie mistrzem dialogu nie tylko w sensie teoretycznym, ale także praktycznym. Moim zdaniem, swoimi czynami, postawą, zachowaniem wcielał swoje nauki w życie. Ojciec Święty respektował ludzką godność każdego człowieka. Postrzegam go jako człowieka, który potrafił rozmawiać ze wszystkimi: biednymi, bogatymi, politykami, przedstawicielami innych religii itd. Nie bał się żadnych tematów. Wydaje mi się, że Jan Paweł II może być dla nas wzorem w tych zagadnieniach i od niego powinniśmy się uczyć, jak rozmawiać, jak prowadzić dialog z drugim człowiekiem. A to wszystko po to, aby nam się po prostu żyło lepiej.

Przypomina mi się przeczytana kiedyś anegdotka, jak podczas jednego ze spotkań Jan Paweł II rozmawiał z pewnym młodym człowiekiem, który przedstawił się następująco (cytuję z pamięci): „Ojcze Święty, jestem Europejczykiem, jestem chrześcijaninem i jestem chory na AIDS”. A na to papież: „Zobacz, jak wiele nas łączy: ja też jestem Europejczykiem i chrześcijaninem”. To było kapitalne uwypuklenie tego, co ich obu łączyło, a pominięcie tego, co dzieliło. 

No właśnie. Chodzi o to, żeby umieć dostrzegać w drugim człowieku dobro, a nie skreślać go tylko dlatego, że ma inne poglądy czy sytuację życiową.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać stypendystą Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia?

Po pierwsze, trzeba mieć odpowiednią średnią ocen: w gimnazjum i liceum – minimum 4,8, a na studiach – 4,0. Musi być także spełnione kryterium dochodów – stypendia są przeznaczone dla młodzieży z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Jak również trzeba pochodzić ze wsi lub małego miasteczka do 20 tys. mieszkańców. Miesięcznie stypendyści otrzymują do 310 zł (gimnazjum, szkoły średnie) lub do 480 zł (szkoły wyższe).

A gdy mieszka się w większym mieście to nie można zostać stypendystą?

Nie, bo jest to stypendialny program wyrównywania szans edukacyjnych. Chodzi o to, aby umożliwić studiowanie zdolnym osobom z niezamożnych rodzin, mieszkającym na wsi lub w małych miasteczkach.

O stypendystach Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia mówi się, że są „żywym pomnikiem Jana Pawła II”. Co to właściwie oznacza?

Chodzi o to, że to nie jest pomnik z kamienia, tylko pomnik składający się z ludzi – w tym przypadku stypendystów. Są to osoby, które zgłębiają nauczanie Jana Pawła II, rozwijają się duchowo i dają coś od siebie innym. To „dawanie od siebie” polega na tym, że stypendyści udzielają się jako wolontariusze w przeróżnych instytucjach i pomagają tam, jak tylko mogą.

Czy wy jako stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia czujecie się częścią Pokolenia JP2? Na temat tego, czy ono w ogóle istnieje, zdania są podzielone. Ale kiedy kilka lat temu zapytałem o to jedną ze stypendystek, odpowiedziała: „Oczywiście, że Pokolenie JP2 istnieje, bo istniejemy my – stypendyści Fundacji”.

Dokładnie tak jest. Też mi się wydaje, że skoro jesteśmy stypendystami i „żywym pomnikiem Jana Pawła II”, to Pokolenie JP2 na pewno istnieje. Zgłębiamy nauczanie Jana Pawła II, a Dzień Papieski jest okazją do okazania naszej wdzięczności i duchowej łączności z Nim.


XIII Dzień Papieski

Tegoroczny, trzynasty już, Dzień Papieski, decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchodzimy 13 października pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.  Zbiega się on w czasie z 35. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jak co roku, obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą Msze Święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, panele dyskusyjne, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. Z okazji Dnia Papieskiego tradycyjnie odbywa się zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości.

 Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Idea jej powstania narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Siedzibą Fundacji jest Warszawa, a fundatorem – Konferencja Episkopatu Polski. Fundacją kierują Rada i Zarząd Fundacji. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz. Przewodniczącym Zarządu jest ks. prał. Jan Drob. Do głównych celów Fundacji należy wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II. Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje Nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym i studentów (obejmuje nim już 2,5 tys. osób z 42 diecezji), organizuje Konkurs Akademicki o stypendium i indeks im. Bp. Jana Chrapka.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web