„Ratowo pamięta”
Tymi słowami rektor sanktuarium ks. Bogdan Pawłowski powitał zgromadzonych na uroczystościach ku czci Powstańców Styczniowych, które odbyły się 20 kwietnia b.r. w sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie.
W ich programie znalazła się Msza Święta w intencji poległych Powstańców, odśpiewanie hymnu Powstańców Styczniowych „Boże coś Polskę”, odczyt „Manifestacje patriotyczne i Powstanie Styczniowe w cieniu ratowskiego Klasztoru”, który wygłosił historyk Stefan Chrzanowski, program poetycki „Gloria victis” przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie, apel Poległych wraz z salwą honorową oddaną na cześć bohaterów przez oddział reprezentacyjny policji z Płocka, złożenie kwiatów pod krzyżem-obeliskiem powstańczym, posadzenie dębów pamięci oraz wspólny posiłek w kuchni polowej.
„Gloria victis and gloria memoribus” – chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają – podkreślił w specjalnym liście do zgromadzonych Biskup Płocki Piotr Libera, który wraz z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem objął patronat honorowy nad obchodami.
W ratowskich uroczystościach udział wzięli Posłowie na Sejm RP Mirosław Koźlakiewicz i Stanisław Żelichowski, Starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, przedstawiciele samorządu lokalnego, instytucji kultury, oświaty, mediów, służb mundurowych, kapłani Diecezji Płockiej i ojcowie zakonni, młodzież z formacji Wojsko Gedeona, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Ziemi Zawkrzeńskiej.
Swym patronatem objęły je: Franciszkanie TV, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Posłaniec Św. Antoniego z Padwy, Gość Niedzielny, portal DziennikParafialny.pl, Tygodnik Płocki, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Gazeta Mławska, portal mławainfo.pl.
– Spotkanie patriotyczne pod krzyżem-obeliskiem powstańczym jest pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu „Historia vitae magistra est”. Kolejnym będzie piknik religijno-historyczny 16 czerwca uwieńczony inscenizacją potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku, na który już dziś serdecznie zapraszam – podsumowuje ks. Pawłowski.
Więcej informacji na temat bogatej przeszłości zabytkowego pobernardyńskiego Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie oraz przygotowywanych przez nie wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i patriotycznych znaleźć można na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl.
Społeczny Komitet Ratowo