Odpust ku czci św. Antoniego w Ratowie – relacja
13 czerwca Biskup Płocki Piotr Libera przewodniczył uroczystej sumie odpustowej ku czci św. Antoniego z Padwy w sanktuarium w Ratowie
– Bardzo bym pragnął, by Ratowo stawało się w naszej Diecezji świetlistym punktem, gdzie przy pomocy spowiednika, ojca duchownego, egzorcysty można będzie poukładać swoje życie, by za sprawą Świętego Antoniego, świętego od rzeczy zagubionych, także w XXI wieku można było poznawać tu tę większą sprawiedliwość, sprawiedliwość ucznia Chrystusowego – powiedział biskup płocki Piotr Libera w homilii wygłoszonej do pielgrzymów licznie zgromadzonych 13 czerwca w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie podczas uroczystej sumy odpustowej.
W trakcie uroczystości biskup Piotr Libera dokonał też tradycyjnego poświęcenia lilii i chlebków św. Antoniego oraz poświęcenia srebrnej sukienki obrazu Matki Boskiej Śnieżnej, która, po zrekonstruowaniu, została na nowo przywieszona 25 grudnia 2012 r., w miejsce oryginału zrabowanego podczas profanacji kościoła ponad dziesięć lat temu.
Ordynariusz płocki poświęcił ponadto odnowioną w ubiegłym roku elewację kościoła, podkreślając, iż działania podejmowane przez rektora sanktuarium zarówno w zakresie prowadzonych tu remontów, jak i działalności kulturalno-patriotycznej powodują, iż miejsce to na powrót rozkwita i jest odwiedzane przez coraz większą liczbę pielgrzymów.
Rektor sanktuarium ks. Bogdan Pawłowski podziękował księdzu Biskupowi w imieniu wszystkich czcicieli św. Antoniego za wyniesienie w 2012 roku ratowskiego sanktuarium do rangi sanktuarium diecezjalnego, co również bardzo mocno przyczyniło się do wzmożonego napływu pielgrzymów.
Uroczystości odpustowe zainaugurowały jednocześnie zorganizowane przez sanktuarium w tym roku po raz pierwszy dni św. Antoniego, trwające do 16 czerwca. Dni zakończą w najbliższą niedzielę III Ratowskie Spotkania Patriotyczne, piknik religijno-historyczno-militarny, podczas którego o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę, a o godz. 16.00 odbędzie się inscenizacja historyczna potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku, wpisana w kalendarz imprez projektu „Powiat Mławski stolicą kultury Mazowsza 2013”.
Patronat honorowy nad III Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Ewa Kozłowska-Głębowicz, Społeczny Komitet Ratowo