Dzień Chorego w Tarnowcu
Śnieżna zima nie stanęła na przeszkodzie wiernym, którzy 11 lutego licznie przybyli do tarnowieckiego sanktuarium.
O godzinie 9 świątynię wypełnił śpiew i modlitwa osób, które chociaż dotknięte uciążliwością choroby czy późnego wieku, radosne spojrzenia kierowały ku Cudownej Figurze Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Obok kapłanów celebrujących Mszę Świętą, służbę przy Ołtarzu podjęli ministranci-seniorzy. W wygłoszonym Słowie Bożym, ks. kustosz Jerzy Uchman wyraził wielką empatię z chorymi oraz podkreślił zbawienną wartość cierpienia przeżywanego w łączności z Chrystusem i Jego Matką. „Wy jesteście skarbami Kościoła…” – słowa otuchy i wsparcia na wypadek zwątpienia w cierpieniu są nieocenione, aby nikt nie czuł się samotny, opuszczony czy niepotrzebny w swojej trudnej sytuacji. Trudno czasem pogodzić się z cierpieniem , zaakceptować niesprawność, zrozumieć sens takiego stanu. Tak jak trudne są słowa „Kogo Pan miłuje, temu krzyża nie żałuje”…
Z Chrystusem wszystko ma sens, nawet cierpienie i śmierć; bez Niego niczego nie można do końca wyjaśnić, nawet godziwych przyjemności, które Bóg zechciał połączyć z różnymi momentami ludzkiego życia. (Jan Paweł II, Meksyk, 24.01.1999 r.).
Aby Uczta Eucharystyczna była dostępna bez trudu wszystkim przybyłym, od 8:30 była możliwość spowiedzi, a z Komunią Świętą księża podchodzili do osób, które miały problemy z przemieszczaniem. Również wszyscy mogli skorzystać z Sakramentu Umocnienia, czyli namaszczenia Olejem Świętym. Słowami Litanii Chorych wzywano pomocy, opieki i uzdrowienia poprzez wstawiennictwo świętych patronów, ale też dla lekarzy i opiekujących się chorymi. Na zakończenie, ks. kanonik Jerzy Uchman udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego Najświętszym Sakramentem.
Warto pamiętać, że wszystkim chorym, cierpiącym z różnych powodów, zwłaszcza samotnym – obok leków – potrzebne jest dobre słowo, życzliwa obecność bliskich osób i możliwość korzystania z dobrodziejstwa sakramentów świętych. Kiedy nasz chory nie może udać się do kościoła, zróbmy wszystko, by umożliwić mu wizytę kapłana w domu. Po zakończonej uroczystości w kościele, duszpasterze udali się do domów tych chorych, którzy tej posługi potrzebowali.
Eucharystia nie zna granic
W niedzielę 10 lutego mieliśmy przyjemność przywitać w Sanktuarium Pielgrzymów ze Słowacji, którzy przybyli do Tarnowca na krótki pobyt, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska–Republika Słowacka, Projekt „Bliżej siebie – Gmina Tarnowiec i Obec Zlatá Baňa”. Obok zajęć przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury Goście ze Słowacji wraz ze swoim Wójtem nie pominęli naszego Sanktuarium. Uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii, po zakończeniu której, z zainteresowaniem wysłuchali historii Cudownej Figury, związanej poniekąd z ich krajem – jak głosi podanie – figura została wykonana w Lewoczy, przez mistrza Pawła lub pod jego okiem. Ksiądz kustosz zapoznał ich także z chryzmatem tego miejsca. Po krótkiej z konieczności prelekcji w modlitwie u stóp Pani Tarnowieckiej, ks. kanonik Uchman zawierzył Pielgrzymów i ich rodziny Matce Najświętszej.
Wspomnienie czasów, kiedy do Tarnowca przybywały liczne rzesze pielgrzymów ze Słowacji i Węgier, tak iż księża spowiadali pątników w ich własnych językach, bo zdążyli się ich nauczyć z osłuchania – wzbudziły w słuchaczach większe zainteresowanie historią Sanktuarium. Sami również poprosili o wspomnienie o Błogosławionym Janie Pawle II i jego relikwiach tutaj obecnych. Z wielką czcią ucałowali relikwiarz podany im przez ks. proboszcza.
Jest to poniekąd znak, że Eucharystia nie zna granic językowych, państwowych ani też nie jest czymś, co trzeba chować w obliczu unijnych haseł. Wręcz przeciwnie – właśnie bł. Jan Paweł II zobowiązał nas do tego, byśmy szli do Europy z Chrystusem.
Więcej zdjęć z obu uroczystości na stronie parafii:
http://www.sanktuariumtarnowiec.parafia.info.pl/?p=main&what=75
—————-
Artykuł został opublikowany w dziale „Moja parafia”. Udostępniamy i upowszechniamy tutaj ciekawe artykuły ze stron internetowych różnych polskich parafii. Strony parafialne mają zazwyczaj zasięg ograniczony i są skierowane do członków i sympatyków danej parafii, a artykuły tam umieszczane bardzo często powinny sięgać do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Publikacja za zgodą osób redagujących strony parafialne.