Wskażcie drogę reszcie świata! Benedykt XVI w Beninie
W dniach 18-20 listopada 2011 r. papież Benedykt XVI odbył podróż do Beninu. W spotkaniach z ojcem świętym uczestniczyło kilkaset tysięcy ludzi. Była to 22. podróż apostolska Benedykta XVI w tym druga na kontynent afrykański.
W piątek 18 listopada na lotnisku w Kotonu Benedykta XVI powitał prezydent Beninu Thomas Yayi Boni. Wieczorem papież odwiedził katedrę pw. Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie wziął udział w uroczystym śpiewie Te Deum, a następnie modlił się na grobach dwóch arcybiskupów Kotonu Christophe’a Adimou i Isidore’a de Sousy. W swoim przemówieniu ojciec święty skupił się na osobie Maryi, która – jak podkreślił papież – otrzymała przywilej, by przychodzić z pomocą ludziom wszystkich czasów.
Sobota, 19 listopada
W sobotnie przedpołudnie w Pałacu Prezydenckim w Kotonu, w obecności trzech tysięcy osób, Benedykt XVI spotkał się z przedstawicielami rządu, korpusem dyplomatycznym i reprezentantami największych religii kraju. Witająca papieża przedstawicielka życia instytucjonalnego określiła ojca świętego autentycznym przyjacielem Afryki. Zwracając się do przedstawicieli rządów wielu państw afrykańskich, Benedykt XVI postawił przed nimi zadanie bycia prawdziwymi sługami nadziei. Przestrzegał przed hołdowaniem interesom grup prywatnych, rodzinnych, etnicznych czy kulturowych. Zwracał również uwagę, by unikać uproszczonego spojrzenia na kontynent afrykański i jego mieszkańców. Następnie papież odbył prywatną rozmowę z prezydentem kraju Yayi Bonim.
“
Człowiek ochrzczony wie, że jego decyzja o pójściu za Chrystusem może go doprowadzić do wielkich ofiar, czasem nawet ze swego życia. Jednak, jak nam przypomniał św. Paweł, Chrystus zwyciężył śmierć i pociąga nas za sobą Homilia Benedykta XVI |
W chwilę później papież udał się do Ouidah na spotkanie z księżmi, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami Beninu. W mieście będącym centrum kultu voodoo, papież podkreślił, że miłość do Boga „wyzwala od okultyzmu i zwycięża złe duchy, pobudza ją bowiem moc Trójcy Świętej”. Papież modlił się także przy grobie kard. Bernardina Gantina, byłego prefekta Kongregacji ds. Biskupów i dziekana kolegium kardynalskiego, z którym papieża Ratzingera łączyła długoletnia przyjaźń.
Podpisując posynodalną adhortację apostolską „Africae munus” w bazylice Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ojciec święty apelował o pojednanie, sprawiedliwość i pokój. W procesie dążenia do pokoju podkreślił rolę przebaczenia i woli rozpoczęcia na nowo wspólnego życia pomimo wszelkich dzielących różnic.
Szczególnie wzruszające było wieczorne spotkanie Benedykta XVI z dziećmi. Papież odwiedził najpierw Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, które zajmują się opuszczonymi i chorymi dziećmi. Następnie wraz z nimi oraz ich podopiecznymi przeszedł do sąsiedniego kościoła św. Rity, znajdującego się na peryferiach Kotonu. Ojciec święty zachęcił dzieci, by często odwiedzały Pana Jezusa w tabernakulum i mówiły mu o swojej miłości do Niego.
Ostatnim punktem tego bogatego w wydarzenia dnia wizyty papieskiej było spotkanie z biskupami Beninu, które odbyło się w kaplicy nuncjatury apostolskiej w Kotonu. Tutaj papież podkreślił szczególną rolę Pisma Świętego, które powinno zajmować centralne miejsce w życiu każdego chrześcijanina. Nawiązując do sto pięćdziesiątej rocznicy rozpoczęcia ewangelizacji kraju, papież wskazał, że jubileusz powinien stać się okazją do głębokiej odnowy duchowej, pogłębienia wiary, by Chrystus stał się centrum życia wierzących.
Niedziela, 20 listopada
W niedzielę papież przewodniczył uroczystej Mszy świętej na Stadionie Przyjaźni w Kotonu. Była ona centralnym punktem wizyty papieskiej. Wzięło w niej udział 80 tys. wiernych, a Mszę koncelebrowało dwustu biskupów z całego kontynentu. Eucharystia była sprawowana przede wszystkim w języku łacińskim z fragmentami po francusku oraz w językach afrykańskich.
Nawiązując do obchodzonej w tym dniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, następca Świętego Piotra zwrócił uwagę, że Jezus jest królem, który „przyjął oblicze głodnych i spragnionych, cudzoziemców, nagich, chorych i więźniów, wreszcie wszystkich osób, które cierpią lub są usuwane na margines”. W tym kontekście mówił do chorych: „Odwagi! Jezus zechciał się utożsamić z maluczkimi, z chorymi; zechciał dzielić wasze cierpienia i uznać was za braci i siostry, aby was uwolnić od wszelkiego zła, od wszelkiego cierpienia!”. Benedykt XVI wezwał też Kościół w Beninie do ewangelizacji.
Przed zakończeniem Eucharystii miała miejsce ceremonia przekazania adhortacji apostolskiej „Africae munus” przewodniczącym episkopatów krajowych oraz regionalnych Afryki. Uroczystą Mszę zakończyła wspólna modlitwa „Anioł Pański”.
W swoim pożegnalnym przemówieniu na lotnisku w Kotonu Benedykt XVI zawarł przesłanie do Benińczyków: „Dlaczego kraj afrykański nie miałby wskazać reszcie świata drogi, jaką należy przebyć, aby żyć w prawdziwym braterstwie w sprawiedliwości, opierając się na wielkości rodziny i pracy? Oby Afrykańczycy mogli żyć pojednani w pokoju i sprawiedliwości!”.
Oprac. Paweł Pomianek