Benedykt XVI ogłosił Rok wiary
11 października 2011 r. Benedykt XVI podpisał list apostolski w formie motu proprio (z własnej inicjatywy) pt. Portam fidei. Ogłosił w nim, że dokładnie za rok – 11 października 2012 r. – rozpocznie się w Kościele powszechnym Rok wiary.
Rozpocznie się on dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz w trzydziestą – opublikowania nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zakończy się natomiast 24 listopada 2013 roku, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Jako motyw ogłoszenia Roku wiary papież podał kryzys wiary, który dotykając wielu ludzi, przemienił całe społeczeństwa. „Nie możemy się zgodzić, aby sól zwietrzała, a światło było trzymane pod korcem. Także współczesny człowiek, jak Samarytanka przy studni, może na nowo odczuć potrzebę pójścia, aby słuchać Jezusa, który wzywa nas do wiary w Niego i zaczerpnięcia z jego źródła, wytryskującego wodą żywą. Musimy na nowo odkryć smak karmienia się Słowem Bożym, wiernie przekazywanym przez Kościół i Chlebem życia, danymi jako wsparcie tym, którzy są Jego uczniami” – argumentował ojciec święty.
Rok wiary jest zaproszeniem do autentycznego nawrócenia i świadectwa. „Także dziś potrzeba bardziej przekonującego zaangażowania kościelnego na rzecz nowej ewangelizacji, aby na nowo odkryć radość w wierze i odnaleźć entuzjazm w przekazywaniu wiary” – pisze Benedykt XVI. Wielokrotnie wspomina również o doświadczeniu Chrystusowej miłości, która budzi i ożywia wiarę.
Rok wiary będzie czasem bardziej intensywnej refleksji nad tematyką wiary, aby pomóc wszystkim wierzącym stawać się bardziej świadomymi oraz by ożywić ich przywiązanie do Ewangelii. W tym kontekście papież wspomniał o bardzo ważnej roli Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Rok wiary powinien wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują w Katechizmie Kościoła Katolickiego swą systematyczną i organiczną syntezę”.
W ostatnich słowach listu Benedykt XVI wyraża niezachwianą wiarę Kościoła: „Wierzymy z całą pewnością, że Pan Jezus pokonał zło i śmierć. Powierzamy się Jemu z tą pewną ufnością: On obecny wśród nas, zwycięża moc Złego a Kościół, widzialna wspólnota Jego miłosierdzia trwa w Nim jako znak ostatecznego pojednania z Ojcem”.
„Ten czas łaski zawierzamy Mace Bożej, nazwanej «błogosławioną, która uwierzyła»” – kończy papież.
Szczegółowe wskazania dotyczące przeżywania Roku wiary Benedykt XVI zlecił do przygotowania Kongregacji Doktryny Wiary. Zostaną one przedstawione w specjalnej Nocie opracowanej w porozumieniu z innymi watykańskimi dykasteriami.
Poprzedni Rok wiary ogłosił w 1967 roku papież Paweł VI z okazji 1900-lecia śmierci Apostołów Piotra i Pawła.
Oprac. Paweł Pomianek
Foto: Piotr Michał Jaworski. Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów