18 listopada Benedykt XVI wyrusza do Beninu
W dniach 18-20 listopada br. papież Benedykt XVI uda się z pielgrzymką do Beninu.
Benin jest niewielkim państwem afrykańskim zajmującym niespełna 113 tys. km2 graniczącym z Togo, Burkina Faso, Nigrem oraz Nigerią. Od 1979 r. panuje w nim ustrój republikański. Wielokrotnie uznaje się go za wzorcowy model demokracji w Afryce. Benin jest też członkiem Unii Afrykańskiej. Stolicą kraju jest miasto Porto-Novo, a prezydentem wybrany demokratycznie w 2006 r. Yayi Boni. Chrześcijanie stanowią 30% mieszkańców kraju. Dwie trzecie chrześcijan w Beninie to katolicy.
Oficjalną okazją do drugiej podróży Benedykta XVI do Afryki są uroczystości związane ze 150. rocznicą dotarcia pierwszych katolickich misjonarzy do Beninu. W programie papieskiej pielgrzymki znajdują się dwa szczególnie ważne wydarzenia. Po pierwsze papież podpisze, a następnie wręczy uroczyście przewodniczącym afrykańskich episkopatów krajowych i regionalnych posynodalną adhortację apostolską „Africae munus”. Po drugie – odwiedzi m.in. grób swojego poprzednika w roli dziekana kolegium kardynalskiego kard. Bernardina Gantina, który zmarł w roku 2008.
Kard. Gantin urodził się w 1922 r. w Toffo. Godność kardynała otrzymał w 1977 r. W kwietniu 1984 r. został prefektem Kongregacji ds. Biskupów i prezydentem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. W 1993 r. przyjął on funkcję dziekana kolegium kardynalskiego. Wielokrotnie reprezentował Jana Pawła II podczas uroczystości religijnych i rocznicowych jako specjalny wysłannik albo legat. W grudniu 2002 r., w wieku 80 lat, powrócił do Beninu. Zmarł w Paryżu w maju 2008 r. W swoim kraju uchodzi za narodowego bohatera.Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi podkreślił, że w centrum przesłania papieskiego znajdzie się zachęta do zaangażowania na rzecz pojednania, pokoju, sprawiedliwości oraz integralnego rozwoju ludzkiego. Zostanie także uwypuklona ważna rola, jaką odgrywa w tym względzie przepowiadanie Ewangelii. Pielgrzymka będzie miała duże znaczenie dla całego Kościoła na kontynencie afrykańskim – podkreślił ks. Lombardi.
Oprac. Paweł Pomianek